WIOSENNE DNI HUMANISTYKI W „MORCINKU”
„…TU ŁĄCZĄ SIĘ SZLAKI”
Tegoroczne Dni Humanistyki, ze względu na sytuację, wymagają innych form niż te, które proponowaliśmy w latach ubiegłych, jednak, mając na uwadze, że tradycja – trwać musi, wychodzimy
z propozycją marcowego pogłębienia wiedzy humanistycznej.
Przygotowałyśmy dla Was szereg wydarzeń o tematyce z czterech różnych obszarów, byście przekonali się, że właśnie ...tu łączą się szlaki – zarówno te dosłowne, które wiodły wiele ważnych postaci, jak i te dzisiejsze, mające na celu upamiętnianie licznych istotnych wydarzeń.
Do hasła przewodniego doliczamy także szlaki konkursów i ogólnopolskich akcji, mających na celu pogłębianie Waszej świadomości językowej, kulturowej i literackiej.
Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas marcowe poznawanie świata (tego dużego, jak
i najbliższego) przez pryzmat rozwijania siebie i pogłębianie wiedzy z dziedziny języka polskiego, historii, wiedzy o regionie i sztuki, pomoże Wam utwierdzić się w przekonaniu, że nasz „Morcinek” jest miejscem, o którym można powiedzieć, że właśnie „..Tu łączą się szlaki”.
Wasze polonistki
Akcja Żonkile przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
Muzem Historii Żydów Polskich Polin zaprosiło naszą szkołę do wzięcia udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim.
19 kwietnia rozpoczną się obchody rocznicy powstania, tego dnia nasi uczniowie będą uczestniczyli w premierze online na kanałach Facebook oraz YouTube muzeum filmu „Muranów - Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie.
W ramach współpracy z Muzeum Polin zapraszamy również do udziału w lekcjach online, które odbędą się 18 i 19 marca.
Klasy pierwsze zapraszamy 18 marca o 13:15 na lekcję o temacie "Jak pięknie się różnić".
Klasy drugie będą miały możliwość uczestnictwa w lekcji 19 marca o 13:15, temat lekcji brzmi "Auschwitz nie spadło z nieba".
Osoby zainteresowane lekcjami proszone są o zgłoszenie się do pani Ewy Oleksyk-Słoty
Zapraszam na wyjątkową okazję - spektakl Teatru Starego w Lublinie w wersji on line, dostępny bezpłatnie tylko do 25 lutego w reżyserii Juliusza Machulskiego pt. MACHIA.
W roli głównej : Adam Ferency jako Niccolo Machiavelli.
Zapraszam
MK
Foto : żródło Wikipedia.
Biuro Edukacji Narodowej IPN zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w międzynarodowym jednoetapowym konkursie pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Konkurs polega na wykonaniu komiksu w polskiej wersji językowej przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera. Zakres historyczny pracy powinien mieścić się w okresie od roku 1917 do 1990.
Praca ma stanowić zamkniętą całość o objętości 8–10 stron/plansz formatu A4, przedstawionych w pionie. Do komiksu należy dołączyć metryczkę z danymi autora: imię, nazwisko, wiek, nazwa szkoły i adres mailowy do kontaktu.
CHĘTNYCH DO UDZIAŁU W KONKURSIE PROSIMY O ZGŁASZANIE SIĘ U PANI MONIKI GRZYBEK
Konkurs SMS Zaproszenie na XI Ogólnopolski Konkurs Literacki
Polonistki zapraszają na LITERACKI SMS – POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW
pod hasłem Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
Honorowy patronat nad konkursem przyjął Minister Edukacji i Nauki oraz Śląski Kurator Oświaty. Organizatorzy ubiegają się także o patronat Wojewody Śląskiego i Starosty Lublinieckiego.
REGULAMIN Konkurs ma na celu zachęcanie młodzieży do refleksji nad sobą i otaczającym światem. Pomaga odkrywać wrażliwość, zachęca do formułowania sądów, opinii, ocen oraz nadania im literackiej, artystycznej formy. Rozwija umiejętności językowe, zmuszając do jasnego i precyzyjnego wypowiadania się poprzez krótkie komunikaty. Uświadamia młodzieży możliwość wykorzystania zdobyczy techniki dla celów artystycznych. Regulamin konkursu
Uczestnikami konkursu mogą być osoby w wieku od 13 do 20 lat
ZASADY: Uczestnicy formułują literackie wypowiedzi, składające się maksymalnie ze 160 znaków (ze spacjami) w formie złotej myśli, aforyzmu, wiersza, rady, sentencji, przestrogi. Treść literackich SMS-ów dotyczyć musi szeroko pojętej egzystencji, np. codzienności, sfery uczuć, systemu wartości, wszystkiego, co wiąże się z hasłem: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jeden uczestnik zgłasza tylko 1 literacki SMS.
DANE TECHNICZNE: Teksty należy opatrzyć informacjami: imię i nazwisko, wiek uczestnika, adres szkoły, nauczyciel – opiekun ze strony szkoły, telefon kontaktowy do szkoły, e-mail szkoły. Teksty wraz z powyżej wymienionymi danymi należy przesyłać za pośrednictwem formularza elektronicznego na stronie internetowej konkursu: http://literacki-sms.blogspot.com do dnia 5 marca 2021 r. Teksty przesłane pocztą elektroniczną lub tradycyjną nie biorą udziału w konkursie. Za pośrednictwem formularza elektronicznego uczestnik potwierdza zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez organizatora konkursu. Pisemną zgodę wraz z informacją o wyrażeniu/ niewyrażeniu zgody na publikację wizerunku dostarczają wyłącznie laureaci zaproszeni na udział w finale konkursu w siedzibie organizatorów w Lublińcu.
Rozstrzygnięcie konkursu i powiadomienie laureatów drogą elektroniczną (na podany w formularzu adres e-mail szkoły) lub telefoniczną (na podany w formularzu nr telefonu szkoły) nastąpi do dnia 12 marca 2021 roku. Wręczenie nagród odbędzie w dniu 19 marca 2021 r. o godz. 11.00. w Zespole Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu ul. Ks. płk Jana Szymały 3, woj. śląskie.
Wyniki oraz wyróżnione teksty zostaną zamieszczone na stronie internetowej konkursu literacki-sms.blogspot.com .
Zgłoszenie uczestnika jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację tekstu konkursowego i zdjęć z finału w celach promocyjnych. Ocenie jury podlegać będą: - trafność i uniwersalna wymowa tekstu, - oryginalność formalna (dowcip, gra słów, aluzja, poetyckie ujęcie itp.) Samodzielność prac weryfikowana będzie w dostępnych publikacjach oraz poprzez wyszukiwarki internetowe. Prace niesamodzielne zostaną zdyskwalifikowane. Oceny jury są niepodważalne i nie podlegają odwołaniom. Autorzy najlepszych prac otrzymują nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
Organizatorzy nie wysyłają uczestnikom dyplomów za udział w konkursie. Organizatorzy:Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych oraz Stowarzyszenie Otwartych Drzwi w Lublińcu » ZGŁASZANIE PRAC KONKURSOWYCH « http://literacki-sms.blogspot.com/p/blog-page_5.html
Chętnych do udziału w konkursie prosimy o zgłaszanie się u swoich polonistek!
Drodzy Uczniowie,
Zachęcamy Was do zapoznania się z regulaminem Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego oraz do udziału w nim.
Celem konkursu jest pielęgnowanie pięknej polszczyzny, kształcenie wysokiej sprawności językowej, skłanianie do refleksji nad miejscem wartości w życiu młodego człowieka oraz przygotowanie do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym.
Szczegóły u polonistek,
Zachęcamy do udziału!
Poniżej link do oficjalnej strony konkursu wraz z regulaminem i niezbędnymi dokumentami:
https://instytutkorfantego.pl/projekty/ogolnopolski-konkurs-krasomowczy-im-wojciecha-korfantego/
Lutowe rocznice historyczne
Witamy :)
Poniżej kilka lutowych wydarzeń historycznych, o których warto pamiętać.
- 7 lutego 1270 roku urodził się William Wallace - szkocki wojownik, przywódca powstania przeciwko rządom Anglii, w jego postać wcielił się Mel Gibson w filmie "Braveheart. Waleczne serce".
- 18 lutego 1386 roku w katedrze wawelskiej odbył się ślub Jadwigi Andegaweńskiej z Władysławem Jagiełłą
- 1 lutego 1411 roku zawarto I pokój toruński kończący tzw. wielką wojnę między Polską a Krzyżakami, to właśnie podczas tego konfliktu rozegrała się bitwa pod Grunwaldem
- 10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim
- 24 lutego 1920 roku Adolf Hitler przedstawił w Monachium 25-punktowy program NSDAP
- 26 lutego 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie polskim hymnem narodowym
Mam przyjemność zaprezentować "kącik" filozoficzno-etycznych myśli Uczniów Morcinka. Na zajęciach ETYKI jestem "zalewana" błyskotliwymi wypowiedziami, komentarzami do słynnych dzieł filozofów, czy otaczającej rzeczywistości. Pomyślałam, że czas się tym podzielić i podkreślić, że nasi uczniowie to bystrzy obserwatorzy świata, którzy wiedzą, że filozofia to coś więcej niż tylko liczne, puste informacje o świecie.
Poniższe wypowiedzi uczniów są niebanalnym dialogiem z Haeminem Sunimem, który mówi:
Gdybym miał w kilku słowach podsumować życie większości ludzi, napisałbym: „wieczny opór przed tym, co jest”. Stawiając opór, nieustannie staramy się zmieniać rzeczywistość i tkwimy w niezadowoleniu tego, co jest wokół nas.
Gdybym miał podsumować życie większości oświeconych , napisałbym: „całkowita akceptacja tego, co jest”. Gdy akceptujemy rzeczywistość, nasz umysł pozostaje spokojny i opanowany, podczas gdy świat wokoło gwałtownie się zmienia.
„Do sukcesu zaprowadzi nas logiczna
i świadoma akceptacja rzeczywistości,
w tym, co jest najtrudniejsze – akceptacja rzeczy,
na które nie mamy wpływu”. Andrea Kuliberda 1c
„Ludzie oświeceni akceptują świat
i wszystkie swoje emocje z nim związane,
nie dzielą ich na „dobre” i „złe”,
tylko obserwują to,
co się z nimi dzieje”. Julka Jurdziak 1b
„Najgorzej, kiedy w głowach dziennie walczymy ze światem,
tworzymy pesymistyczne scenariusze,
nieadekwatne do sytuacji, pułapki wyobraźni,
czas wyszukać pozytywów w tym, co jest dane” Iza Mierzchała 1c
„Człowiek oświecony, potrafi zareagować w danej sytuacji,
wie, jak radzić sobie z przeciwnościami losu.
Kiedy przychodzi trudny moment, taki człowiek
mimo potężnych obrotów świata i sprawy,
potrafi zachować spokój, zaufać samemu
sobie, wiedząc, że doprowadzi go to do realnego sukcesu”. Michał Tendera 2aN
„Akceptacja to gorzka lekcja pokory.
Jednak kiedy odsuniemy nieistotne rzeczy,
którymi tak się przejmujemy,
zobaczymy wreszcie te,
które są dla nas najpożyteczniejsze”. Emilia Guśtak 2dN
„Zwracam uwagę, że pewne sprawy nigdy nie powinny mieć naszej zgody,
musimy stawiać opór sprawom nieetycznym.
Odrzucajmy fragmenty nieistotnej rzeczywistości,
ale te, od której zależy nasza przyszłość,
poddawajmy głośnej dyskusji”. Julka Gajdzik 2cN
*Obiecuję, że w ramach możliwości będę systematycznie częstować morcinkową filozofią, zeby wszyscy pojedli, jak na prawdziwą ucztę Platona przystało;-) D. Piela
Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska zapraszają do udziału w VII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück”.
Konkurs jest skierowany do uczniów klas VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.
Uczestnicy, którzy zgłoszą swój udział w konkursie, będą mieli za zadanie przygotować oraz nagrać dwa filmy: jeden z recytacji wiersza, a drugi z prezentacji prozy na bazie wspomnień więźniarek FKL Ravensbrück. Filmy te należy przesłać do koordynatorów konkursu z właściwego sobie Oddziału bądź Delegatury IPN do 21 marca 2021 r. Komisje konkursowe w etapie półfinałowym wyłonią finalistów.
Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/katowice/konkursy-i-projekty/ogolnopolski-konkurs-re
Czy wiesz jakie wydarzenia historycze miały miejsce w styczniu?
- 25 stycznia 1077 roku Henryk IV odbył przed papieżem Grzegorzem VII publiczną pokutę w Canossie
- 24 stycznia 1588 roku miała miejsce bitwa pod Byczyną- wojska polskie dowodzone przez Jana Zamoyskiego pokonały armię arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga
- 23 stycznia 1793 roku Rosja i Prusy dokonały drugiego rozbioru Polski
- 22/23 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe
- 8 stycznia 1935 roku urodził się Elvis Presley
- 25 stycznia 1971 roku Edward Gierek podczas spotkania ze stoczniowcami w Gdańsku, kończąc przemówienie zadał słynne pytanie : "Pomożecie?"
Drodzy Miłośnicy Słowa!
Poniżej znajdziecie regulamin konkursu recytatorskiego "O Laur Zielonej Róży". Ze względu na pandemię organizatorzy wprowadzili drobne zmiany.
Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi i zgłaszanie się do swoich polonistek, oczywiście czekamy na Was i jesteśmy otwarte na współpracę.
Powodzenia!
oficjalny link do strony konkursu: http://mdkruda.org/?p=5313
REGULAMIN
XXIV. KONKURSU RECYTATORSKIEGO „O LAUR ZIELONEJ RÓŻY”
oraz „MAŁY OKR 2021” i 66 OKR - etap miejski.
Bieżąca edycja konkursu recytatorskiego „O Laur Zielonej Róży” zawiera także ofertę startu w etapie miejskim „Małego OKR 2021”, co stwarza możliwość udziału najlepszych recytatorów Małego OKR - u
w kolejnych etapach: regionalnym w Katowicach i ogólnopolskim w Starachowicach (kategorie wiekowe 0-III, IV-VI,), a laureaci klas VII-VIII otrzymują skierowanie do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Przebudzeni do życia” w Bielsku - Białej. Uczestnicy 66 OKR - uczniowie szkół ponadpodstawowych i osoby starsze - zgłaszają się w drugim dniu przesłuchań, w bloku od godz. 12.00. Postanowienia niniejszego regulaminu wyprzedzają postanowienia regulaminu ogólnopolskiego 66 OKR, stąd należy postępować jak określa niniejszy regulamin.
Uwaga! - nie będzie powiadomień o terminie i czasie występu uczestników konkursu ponieważ uczestnicy danej kategorii zgłaszają się i uczestniczą (występują) w jednym bloku czasowym:
Wtorek:
Uczestnicy konkursu w kategorii:
I: klasy 0-III szkół podstawowych (recytacja) zgłaszają się do MDK w dniu 09 marca (wtorek)
na godz. 9.00 (blok przesłuchań nr 1),
II: klasy IV-VI szkół podstawowych (recytacja, „wywiedzione ze słowa”) zgłaszają się do MDK
w dniu 09 marca (wtorek), na godz. 11.30 (blok przesłuchań nr 2),
Środa:
III: klasy VII, VIII (recytacja, „wywiedzione ze słowa”, poezja śpiewana) zgłaszają się do MDK
w dniu 10 marca (środa) na godz. 9.00 (blok przesłuchań nr 3),
IV: szkoły ponadpodstawowe (recytacja, „wywiedzione ze słowa”, poezja śpiewana) zgłaszają się do MDK
w dniu 10 marca (środa) na godz. 12.00 (blok przesłuchań nr 4),
Cele konkursu:
- Pielęgnowanie kultury języka ojczystego.
- Rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką recytacji.
- Krzewienie zamiłowania do literatury pięknej.
- Poznanie pracy innych – konfrontacja dorobku.
- Prezentacja i promocja dokonań artystycznych dzieci i młodzieży.
- Przygotowanie do późniejszego uczestnictwa w OKR.
Terminarz:
1. 1. Zgłoszenia udziału w konkursie (karty zgłoszenia), należy przesłać do 26 lutego 2021 r. na adres:
Młodzieżowy Dom Kultury w Rudzie Śląskiej
ul. Janasa 28; 41-700 Ruda Śląska
(tel./fax: 2 48 13 46 lub tel. 2 43 22 20 lub e-mail:mdk-rs@wp.pl )
2. Przesłuchania konkursowe odbędą się w Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie Śląskiej,
ul. Janasa 28, w dniach 09 i 10 (wtorek i środa) marca 2021 r.
3. W bieżącym roku, z uwagi na obostrzenia sanitarne, nie odbędzie się finał imprezy (ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i występ Laureatów). Laureaci będą powiadomieni indywidualnie o terminie i miejscu odbioru nagród i wyróżnień oraz ew. skierowaniach/ awansie do etapu regionalnego..
4. PRZESŁUCHANIA ETAPU REGIONALNEGO (dotyczy wyłonionej reprezentacji Miasta w „Małym OKR”) odbędą się w siedzibie Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego w dniach 22 - 26 marca 2021 r., Informacje dotyczące terminów, kolejności, prezentacji oraz godzin przesłuchań umieszczona będzie z tygodniowym wyprzedzeniem na stronie internetowej Konkursu www. instytutkorfantego.pl/centrum-edukacji/konkursy/mały-okr/ gdzie obowiązują następujące zasady:
Założenia organizacyjne:
· Konkurs przeznaczony jest dla uczniów rudzkich szkół podstawowych i gimnazjów.
· Szkołę reprezentować może maksymalnie
· Kategorie wiekowe:
1) klasy od I do III szkół podstawowych
2) klasy od IV do VI szkół podstawowych
3) gimnazja
4) szkoły ponadgimnazjalne
· Czas występu – prezentacji dwóch utworów lub ich fragmentów, nie powinien przekroczyć 4 minut.
· Każdego wykonawcę obowiązuje prezentacja dwóch utworów lub ich fragmentów.
Może to być prezentacja poezji (wtedy wykonawca prezentuje tylko poezję – dwa utwory lub montaż kilku utworów*) lub poezji i prozy.
Wykonawca nie ma obowiązku przedstawienia poezji
i prozy*.
· Powołana przez organizatorów Komisja Oceniająca wyłoni laureatów Nagród i Wyróżnień w każdej
z kategorii wiekowych, jak również może wyróżnić „Zieloną Różą” opiekuna/ nauczyciela.
Decyzje Komisji są nieodwołalne.
Projekt robota wykonujemy dowolną techniką i w dowolnym narzędziu. Prace przesyłamy na Classrooma z ostatniej lekcji informatyki. Termin oddania prac to 15.01.2021.Projekt będzie podstawą do zajęć szkolnych z robotyki, które będziemy realizować po powrocie do szkoły.
Serdecznie zapraszam do udziału.
W razie pytań proszę pisać na adres: marek.rumanowski@2lomorcinek.edu.pl
Na pierwsze trzy miejsca czekają dodatkowe oceny z informatyki oraz nagrody.
Zapraszamy wszystkich chętnych.
W razie pytań proszę pisać na adres:marek.rumanowski@2lomorcinek.edu.pl
Pierwsze trzy miejsca to dodatkowe oceny z informatyki oraz nagrody
Zapraszamy wszystkich chętnych.
Wczoraj (14. grudnia) po raz ostatni w tym roku kalendarzowym mogliśmy być świadkami potyczek słownych na zasadach debaty oksfordzkiej, organizowanych przez II Liceum Ogólnokształcące
z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. Na zakończenie tegorocznego turnieju (pierwszego w wersji online) została rozegrana finałowa debata między uczniami klasy 1bn, drużyną „Czterech pancernych bez psa”, przeciwko drużynie „Ścisłych humanistów”, złożonej
z uczniów klas 2a i 2b.
Zwycięsko z tego pojedynku wyszli debiutanci w turnieju. Drużyna, w której skład weszła Julia Jurdziak, Jakub Sroka, Zofia Ptaś oraz Stanisław Kondera, okazała się być czarnym koniem słownych starć i sięgnęła po złoto, wraz z tytułem „Mistrzów Słowa”, zdobywając 328p. do 285p.
Srebrnymi medalistami zostali „Ściśli humaniści”, czyli Mateusz Piszczałka, Sandra Malikowska, Łukasz Borówka i Kinga Kuberek.
Tezą debaty był cytat Seneki Młodszego, informującego, iż „Przeciwności losu uczą mądrości,
a powodzenie ją odbiera.” Broniący tezy, opierali się na bohaterach znanych z historii i świata kultury (od Petroniusza, przez jazzmana Mietka Kosza, aż po poezję Czesława Miłosza), zaś obalający tezę, umiejętnie wykorzystali najnowsze doświadczenia, wynikające z pandemii czy coraz częściej towarzyszącej ludziom depresji.
Warto również zaznaczyć, że serca jurorów oraz widowni podbił swoimi mowami Stanisław Kondera (1bn), który otrzymał zaszczytny tytuł „Najlepszego Mówcy Turnieju”, choć do samego końca sędziowie mieli dylemat, komu tę nagrodę przyznać, ponieważ poziom pozostałych debatantów, był równie wysoki. To, co wspólnie i zgodnie podkreślali eksperci, to fakt, iż o wyborze do zaszczytnego tytułu właśnie Stanisława, zadecydowała zdolność szybkiego i skutecznego ripostowania oraz bardzo rozległa wiedza.
Podsumowując ten turniej, należą się ogromne gratulacje uczniom rudzkiego „Morcinka”, którzy podnieśli rękawicę i stanęli w słowne szranki. Ogromne brawa dla absolwentów za sprawiedliwe sędziowanie, mowy, z których wiele się mogli uczyć wszyscy startujący w turnieju, a także za poświęcony czas i dzielenie się swymi umiejętnościami.
Pani Anna Morajko – Fornal, będąca inicjatorką, jak i marszałkinią tego turnieju, zapytana o wrażenia
i wnioski, stwierdziła, cyt.:
„Morcinek” kolejny raz wykonał krok w przód. Znowu się czegoś nauczyliśmy. W sytuacji trudnej, wypracowaliśmy nowe narzędzia, dzięki któremu coś niezwykłego się zadziało. Można było przecież
w tradycyjny sposób omówić na jednej lekcji słowa Seneki, na innej walory Polski jako kraju, a jeszcze przy innej okazji przybliżyć temat Wieży Spadochronowej. Ale nie u nas! W ten, coraz bardziej ulubiony, czyli debatowy sposób, odbyliśmy międzyoddziałowe wycieczki w czasie i przestrzeni. To, co mnie zachwyca, to zaangażowanie uczniów, którzy tak godnie i pięknie się w tym turnieju zaprezentowali. Bez wahania mogę stwierdzić, że debata finałowa była emocjonująca, a szala zwycięstwa, jak w bitwie o Troję, wahała się raz w jedna, raz w drugą stronę.
Chciałabym przy okazji podsumowań, podziękować tym, którzy przy turnieju pracowali, więc moim kochanym absolwentom, będącym w sztafecie „Morcinkowych” pokoleń debatanckich, Mariuszowi Janusowi(operator czasu), Jakubowi Zającowi i Mateuszowi Synowcowi (moderatorzy nagrań), a także Pawłowi Grzywaczewskiemu (reporterowi turnieju).
Chcę też bardzo podziękować Pani wicedyrektor Marioli Ulejczyk, która za każdym razem do toczących słowny bój drużyn, kierowała słowo pociechy i wskazywała pozytywy wypływające z nauki mówienia. Równie gorąco dziękuję opiekunce naszego „Morcinkowego” Samorządu Uczniowskiego – Pani Aleksandrze Woźnikowskiej – Lepie, która, zauważała za każdym razem ciekawe smaczki dyskusyjnych spotkań.
Tyle osób chciałabym wyróżnić, ale turniej – jak to turniej, ma swoje zasady, z którymi się nie dyskutuje. Cieszę się, że kultury mowy, uczyliśmy się po prostu – mówiąc.
Mam nadzieję, że przez następne lata ten turniej będzie miał kolejne odsłony, nie zważywszy na to, jaka będzie sytuacja na świecie. Cieszę się, że w szkole, do której uczęszczam, w tak ciekawy sposób przekonaliśmy się, że mówienie jest dobrem.
Przypomnę jeszcze …. po raz ostatni, ranking tego turnieju.
RANKING „MORCINKOWEGO” CHARYTATYWNEGO TURNIEJU DEBATOWEGO
I miejsce „Czterej pancerni bez psa” (1bn):297+ 323+5 (mówca w finale)=625p.
II miejsce „Ściśli humaniści” (2a, 2b):284+ 285=569p.
III. miejsce „P(OM)MIDOR (2a, 2d) : 273+271+10 = 554 p.
---------------------------------------------------------------------------------
IV. „ERUDYTKI” (2bn): 269+ 265+10= 544 p.
Od miejsca V. zmniejsza się suma punktów, gdyż drużyny debatowały tylko raz!
V. „LAZAMOTOS” (1cn) 261 p.
VI. „UCZNIOWIE HIPOKRATESA” (2cn) 234 p.
VII.„KAEMTRI”(1bn) 227 p.
VIII.„ALBERT GRUSZKA”(1bn i 1dn) 222 p.
NOMINACJE DO TYTUŁU „NAJLEPSZY MÓWCA TURNIEJU”
Aleksandra Masson (2bn)
Sandra Malikowska (2b)
Stanisław Kondera (1bn)
Jakub Chrzan (2d)
Zofia Ptaś(1bn)
Tytuł „Najlepszego Mówcy Turnieju”, decyzją ekspertów, trafił do Stanisława Kondery.
Nad jakimi problemami zastanawiano się w tym turnieju?
Dziękuję Wam za wiele emocji, sporą dawkę wiedzy, nowe doświadczenie i powody do przemyśleń. Gratuluję wszystkim drużynom! Do zobaczenia z wieloma z Was na następnym turnieju.
Paweł Grzywaczewski
Konkurs ,,Boże Narodzenie-historia i zwyczaje świąteczne" rozstrzygnięty!
Oto zwycięzcy:
Emilia Wesołowska klasa 2b
Karolina Musioł klasa 2c
Mateusz Musiolik klasa 2b
Bardzo dziękujemy za udział i gratulujemy!
Jeszcze nigdy nie napisałem do Ciebie listu, na dodatek takiego, którego sam po części jestem adresatem. Czuję się tak, jak zaznaczyłem w tytule. Ty też? Upływający czas (ok. 2-3 miesięcy) był trudny, jeśli nie najtrudniejszy w życiu. A trochę już żyję („zawiało” grzybem?) No właśnie. Żyję. Listopad to nieustanna konfrontacja z tajemnicą przemijania. W wireckiej parafii ponad trzydzieści pogrzebów… Zewsząd telefony, SMS, maile. Wszystkie miały wspólny mianownik. Nie trzeba być prymusem na lekcjach u Drogich Psorów od Matmy, żeby wiedzieć, że jest nim COVID.
W pewnym momencie przestały mu wystarczać telefony i komunikatory. Zamieszkał w moim domu, i zwyczajem hieny, skupił się na schorowanej mamie. Poznałeś już Żuczku, co znaczy bezsilność? Ktoś Cię na nią przygotował? Na przykład, gdy trzykrotnie wzywasz pogotowie i po trzykroć słyszysz „NIE”. Poza tym słyszysz: „inni mają gorzej”, „nikt się nią tam nie będzie zajmował”, „nie ma miejsca”, „kim pan w ogóle jest”? Zastanawiam się, ilu z nas, Żuczków, nosi w sobie takie nienazwane, niewypowiedziane i niewysłuchane historie. I co to z nami zrobi?
Znajoma Pani Doktor (z czasów mojej pracy w szpitalu) stała się pierwszą iskierką nadziei na adwentowym wieńcu ostatnich dni, który przypominał raczej „czarną dziurę”. Nauczyła mnie osłuchiwać płuca stetoskopem. Taka przyjacielska teleporada. Nie jest łatwo diagnozować u swojej mamy objawy zapalenia płuc. Pomocne w tym jest to, co poloniści nazywają onomatopeją. Świst, szum, otwieranie zardzewiałej furtki oraz ten dźwięk, który do złudzenia przypomina chodzenie w ciężkich butach po zmrożonym śniegu. U swojej mamy.
Nie u pacjentki, której podajesz kod na e-receptę i mówisz: „proszę o siebie dbać i zadzwonić za dwa tygodnie”. Ty musisz dbać. Nie wystarczy zadzwonić. A jesteś, kim jesteś. Nie możesz narażać ludzi. Masz być zawsze w 100% sprawny i wydajny (taa)…
Masz rodzeństwo? Gdyby nie mój brat (i bratowa), musiałbym się zwolnić z pracy, a raczej prac. Wszystkich. Dlatego pamiętaj – bliscy to kolejna iskierka, od której może zapalić się następna świeca. Spróbuj zobaczyć, czy knotek Twoich rodzinnych więzi jeszcze się tli. Możecie być dla siebie ocaleniem. Nawet jeśli teraz, „ten potwór brat” (lub siostra), nie daje Ci „pograć na kompie”.
Dużo o chorych, prawda? Dlatego dziękuję, że i Ty nosisz w sobie płomień, od którego może zapłonąć trzecia świeca. Mam na myśli zorganizowaną w szkole pomoc szpitalowi. Może nie wiesz, ale czasem pacjenci na „oddziałach covidowych” nie mają niczego. NIC… a raczej wszystko im zostaje zabrane. Rodziny „skazane” na kwarantannę. Zostaje szpitalna koszula. Tym bardziej dziękuję – dzięki Tobie choć garstka pacjentów będzie miała się czym umyć, ogolić i zwilżyć spieczone wargi. Tak wiele za tak niewiele…
Czwarta iskra to mój przyjaciel Janek. I jego dzielna żona Ewa. Masz Przyjaciół, prawda? Jaś walczy, dla odmiany, z nowotworem. Po serii bitew cieszy się nadzieją zwycięstwa. Przysłał mi taki oto wiersz adwentowy swojego autorstwa, napisany w gwarze. Dzielę się. Jeśli chcesz – zobacz. Polecam! Inaczej końcówka listu może być niezrozumiała :]
Potrzebowałem tych iskier. Sam nie miałem już siły, by zapalić te cztery świece. Pewnie dlatego bardzo tęskniłem dziś za dobrym słowem (jest czwartek, 10 grudnia). Sięgam zatem po Biblię, szukam czytań mszalnych z dnia:
„Nie lękaj się, przychodzę ci z pomocą. Nie bój się ROBACZKU Jakubie, NIEBORAKU Izraelu!”
To Izajasz. Nie wierzę, że przez przypadek. „Trafiony – zatopiony”, a raczej podbudowany J Przynajmniej już wiesz, skąd wziął się tytuł listu.
Zarówno Janek, jak i pozostałe iskierki, otwierają oczy na NADZIEJĘ – gdy wyjdziesz z „żuczkowej jamki”, zwykle okazuje się, że tuż obok jest jakiś „Ciciaty Anioł”, który chce przysiąść na Twoim ramieniu.
x.m.
P.S.
Mam nadzieję na wiele pięknych spotkań, kiedy „TO” wreszcie się skończy. A gdybyś nie chciał być „zgniłym leniem” i chciał wybrać się na Roraty, poszukaj w sieci. Dziś wszystko dzieje się on-line J
Dziękuję!
Czy wiesz jakie wydarzenia historyczne miały miejsce w grudniu?
- 5 grudnia 1867 roku w Zułowie urodził się Józef Piłsudski
- 7 grudnia 1941 roku Japończycy zaatakowali amerykańską bazę marynarki i lotnictwa Pearl Harbor
- 13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny
- 27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie
Historia "na żywo"
Pandemia uniemożliwia nam organizowanie wycieczek, podczas których moglibyśmy "na żywo" poznawać historię.
Wobec powyższego, wykorzystajmy możliwości jakie organizują Instytucje zajmujące się badaniem i promocją wiedzy historycznej.
Zapraszamy do słuchania ciekawych audycji promujących historię
IPN odział w Katowicach oraz Radio eM zapraszają !
Finally... it's winter time.Santa Claus is coming to town...and our students are more than willing to greet Him! Look at the sample of their talent and creativity- and enjoy. Merry Christmas everyone!
Kuba Czarnota 1a
Gosia Gabryś 3b
Daria Sierant 2bn
Ola Maciejewska 2bn
Martyna Gorajczyk 1a
Natalia Bieniasz 1a
Zuzia Heder 1a
Ala Klaczek 2cn
Natalia Tompalska 2c
Zuzia Duda 2cn
Emilia Wesołowska 2b
Ola Bromboszcz 2cn
Nina Grzywocz 2b
ePUAP: | Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
IILOMorcinek |