W dniu 16.11.2018 klasa 2A uczestniczyła w spotkaniu w ramach projektu Microsoft Skype-a-Thon. Prawie pół miliona studentów, nauczycieli i zaproszonych ekspertów łączy się za pośrednictwem Skype'a, aby sprawdzić, ile wirtualnych mil możemy podróżować po całym świecie przez 48 godzin.
Zajęcia zostały przeprowadzone w formule lekcji online z pracownikiem Microsoft a dokładnie z Panią Kasią Stańczak która pracuje w polskim oddziale Warszawa-Microsoft w dziale HR i zajmuje się rekrutacją. Spotkanie przebiegało w formule prezentacji ukierunkowanej na kwestie nowych technologii.
Młodzież miała okazję poznać zasady pracy w korporacji oraz szczególny nacisk został położny na kryteria według których dobierani są pracownicy w tak globalnej firmie. Spotkanie było bardzo interesujące i rzeczowe a nasza młodzież mogła bezpośrednio porozmawiać z osobą rekrutującą przyszłych pracowników Microsoft.
Młodzież mogła również dowiedzieć się na co należy zwrócić szczególną uwagę w swojej własnej edukacji i co jest wartościowe oprócz kompetencji ściśle zawodowych.
Wizyta w siedzibie firmy IBM
W dniu 19 listopada klasa pierwsza 1A oraz cześć klasy 2A była na całodziennych warsztatach w siedzibie firmy IBM w Katowicach. Warsztaty dla naszych uczniów były perfekcyjnie przygotowane przez organizatorów a wymagały od naszych podopiecznych znajomości podstaw systemu Linux oraz bardzo uważnego słuchania ciekawych wykładów.
Zajęcia były przeplatane zarówno wykładami jak również warsztatami praktycznymi na których realizowano zadanie problemowe które młodzież rozwiązywała w grupach. Takie podejście w bezpośredni sposób pokazało w jaki sposób pracuję się w tak globalnej firmie jaką jest IBM.
Wykłady dostarczyły młodzieży nie tylko wiedzy i informacji na temat rozwiązań technicznych ale również co bardzo zostało dobrze odebrane spojrzenia na edukacje z innej strony. Ciekawostką był również rys historyczny firmy IBM. Dzięki ciekawym wykładom nasza młodzież jest również bardziej świadoma nie tylko pracy w tak dużej korporacji ale również oczekiwań pracodawcy.
Ciekawym elementem spotkania było wykład Dyrektora IBM Pana Stanisława Cieśli który jest również absolwentem naszej szkoły a wykład był interesującym spojrzeniem na edukacje i naukę w szerszym zakresie niż widzimy to na co dzień.
Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie organizatorów w tym szczególnie Panu Kierownikowi Romanowi Krzos oraz całemu zespołowi odpowiedzialnemu za organizację Open Day.
W dniu 29 października uczniowie naszej szkoły z rozszerzeniem informatycznym mieli okazję na całodniową wizytę w siedzibie firmy CISCO w Krakowie. Grupa 25 osób została podzielona na dwie grupy i uczestniczyła w ciekawych warsztatach i wykładach firmy informatycznej. Młodzież mogła w bezpośrednim kontakcie zobaczyć funkcjonowanie tak dużej korporacji sieciowej oraz była to okazja do bezpośrednich rozmów ze specjalistami z wielu dziedzin informatycznych.
Bardzo dobre przyjęcie organizatorów oraz ciekawy program dnia otwartego dla naszej szkoły był okazją do poznania czego tak naprawdę oczekuję pracodawca tak dużej firmy IT od przyszłych pracowników i na co należy w własnej edukacji zwrócić szczególną uwagę. Ostatnim punktem programu naszej wizyty było zadanie do wykonania w grupach polegające na zaprojektowaniu własnej firmy z ciekawymi pomysłami na funkcjonowanie oraz działalność na rynku informatycznym.
Amatorski Teatr Pierro biezre udział w "Wyborach swojego Unikalnego 2018" w kategorii "W GRUPIE SIŁA". Prosimy o wysyłanie głosów do 26.09.2018 do godziny 12:00. Chcąc oddać głos wysłij SMSa na numer 71100 o treści WGS.1, koszt SMSa to 1zł + 23% VATu.
17 września 2018 r. ruszają zapisy do III Olimpiady Cyfrowej. Fundacja Nowoczesna Polska – główny organizator konkursu – razem z partnerem firmą Samsung, zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych do zdobywania nowej wiedzy i sprawdzenia swoich kompetencji medialnych i cyfrowych.
Olimpiada jest konkursem ogólnopolskim, zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej ogłoszone przez MEN na rok szkolny 2018/2019 wskazują rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli oraz bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci, jako jeden z głównych celów edukacyjnych. Olimpiada Cyfrowa ma na celu zachęcić jej uczestników i uczestniczki do rozwoju kompetencji cyfrowych i medialnych, a także sprawić, by stali się krytycznymi odbiorcami informacji, rozumieli język mediów i w sposób przemyślany tworzyli wizerunek i relacje w sieci.
Dzięki przygotowaniom do Olimpiady uczestnicy i uczestniczki zaczynają dostrzegać i rozumieć prawne i ekonomiczne aspekty funkcjonowania mediów, zdobywają umiejętność wykorzystywania swojej kreatywności, uczą się również, jak tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Zadania III Olimpiady Cyfrowej dotyczyć będą w dużej części motywu przewodniego edycji, który brzmi: Prawne i ekonomiczne aspekty funkcjonowania mediów.
Do udziału w Olimpiadzie uczestników zgłaszają ich nauczyciele, którzy w terminie
17.09-31.10.2018 r. wypełnią formularz na stronie olimpiadacyfrowa.pl. Nauczyciele mogą zgłaszać całe zespoły klasowe. Zawody I stopnia Olimpiady odbędą się 20 listopada 2018 r. Tego dnia uruchomiony zostanie test on-line, do którego dostęp otrzymają wyłącznie zarejestrowani uczestnicy. Materiały edukacyjne z serwisu edukacjamedialna.edu.pl oraz webinary dla uczniów i nauczycieli, planowane przez Samsung Electronics Polska
– partnera strategicznego Olimpiady – będą wsparciem w prowadzeniu lekcji
i przygotowaniu uczniów do startu w konkursie.
Harmonogram Olimpiady Cyfrowej:
Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz informacje na temat konkursu dostępne
są na stronie olimpiadacyfrowa.pl.
Kontakt: olimpiada@nowoczesnapolska.org.pl, tel: 22 465-15-35
PODRĘCZNIKI I PROGRAMY NAUCZANIA W ROKU SZKOLNYM 2018/2019
W dniu 12.04.2018 r. odbyły się drugie warsztaty dla klasy IA z robotyki. Zajęcia odbywały się pod kierunkiem mgr Dawida Stojanowskiego z Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach.
Głównym zadaniem dla młodzieży było zbudowanie robota w kategorii SUMO. Młodzież z pasją i dużym zaangażowaniem zbudowała ciekawe roboty które następnie brały udział w konkurencji SUMO. Najlepsze osoby będą reprezentować szkołę w Międzyszkolnym Turnieju Robotów Lego Mindstorms w WSTI 2018 w Katowicach.
JEDNO JEST PEWNE:… MÓWIĄ TO ONI… SKUTECZNIE!!!
Rudzki „Morcinek” ma wiele tradycji, ale z pewnością jedną z nich jest uczestnictwo w turniejach debat oksfordzkich. Ta forma zdobywania wiedzy cieszy się tu wielką popularnością i od wielu lat uczniowie tej szkoły walczą o laury najlepiej debatujących w regionie. Warto przypomnieć, że zarówno drużyny gimnazjalne, jak i licealne mają już na koncie tytuły najlepszych dyskutantów regionu… jednak, czas płynie, uczniowie się zmieniają, a moda na debaty trwa.
W tym roku szkolnym dla uczniów klas pierwszych, jako jeden z fakultatywnych, zaproponowano moduł debatowy. Grupa chętnych, chcących szkolić się w dziedzinie skutecznego przemawiania, spotyka się, by uczyć się świadomie operować słowem. Skutki zaobserwować można właśnie podczas debat. (niedawno odbyło się słowne starcie
w Urzędzie Miasta Ruda Śląska, gdzie nasza drużyna uczniów z atelier sztuki wygrała).
Od kilku miesięcy toczy się Śląski Turniej Debat Oksfordzkich, gdzie także stanęliśmy w szranki. Po odbyciu szkoleń, przeprowadzeniu próbnych debat, a także nauce mówienia „na czas”, okazało się, że materia debatowa jest szaleńczo „wciągająca”, a praca nad proponowanymi problemami, dawała wiele satysfakcji. Z każdej debaty wracaliśmy zwycięsko!!!!
Naszą szkołę ( i miasto) reprezentowali: ZOFIA GRACA, EDYTA WORYNA, JEREMI KRAJEWSKI I WOJCIECH PTAŚ. To oni w czwartki DOBROWOLNIE!!!! szkolili się jako eksperci perswazji. Podczas ostatniej naszej słownej bitwy (z reprezentacją LO im. G. Morcinka z Tychów) miejsce Jeremiego, który z powodu choroby był nieobecny przez dłuższy czas, zajął KAMIL GROŃ. ..Nasza „Morcinkowa” rudzka ekipa znalazła się w finale i 18.kwietnia w Bibliotece Śląskiej walczyć będzie o tytuł najlepszej drużyny tegorocznego turnieju debat.
Po problematyce etapów wcześniejszych, dotyczącej gwary, tożsamości, a także relacji polsko – niemieckich w ramach partnerstwa strategicznego, w finale rozpatrzona zostanie kwestia czerpania z tradycji industrialnej. Póki co, nasza drużyna pracuje nad linią obrony i strategią, a także musi dokonać argumentacji negacji tej tezy, gdyż, w myśl debat oksfordzkich, nie wiadomo do ostatniej chwili czy będziemy bronić tezy, czy ją obalać. Z drużyną pracuje od początku opiekunka modułu debatowego – polonistka p. Anna Morajko, która w rudzkim „Morcinku” prowadzi zajęcia z edukacji regionalnej.
Zanim nasi przedstawiciele: Zosia, Edyta, Kamil i Wojtek powalczą o finał, czeka ich jeszcze wiele nauki i zbierania materiałów. Każdą wolną chwilę przeznaczają na pracę zespołową, gdyż.. reprezentowanie szkoły i miasta.. to sprawa poważna. Trzymajcie kciuki, wspierajcie ich uśmiechem i … bądźcie dumni, bo to, jak prezentują się podczas wystąpień, budzi podziw grona ekspertów, a są to pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego, Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Mistrzowie Debat Polski, a zatem… zacne grono. „Morcinek”… do boju!!!!
HAMILTON MUSICAL
XXXIV Święto Teatru za nami. Morcinkowe Święto Teatru to wieloletnia tradycja Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Hasło tegorocznej edycji brzmiało "Świat się śmieje". Jury, jak i liczna widownia, podczas Festiwalu Teatralnego oceniała z zapartym tchem to, co zobaczyła na morcinkowych deskach teatru. Mieliśmy okazję zobaczyć perełki artystyczne. Trzy dni teatralne - trzy dni kabaretu, musicalu, piosenek, spektakli na długo pozostaną w naszej pamięci. Co roku jesteśmy zaskoczeni i dumni z naszych uczniów.
Podczas wielkiego finału w MCK niejedni rodzice oglądali na scenie swoje pociechy, jednocześnie wspominając lata szkolne i swój udział w tym wydarzeniu. Zaproszeni goście byli pod niezwykłym wrażeniem talnetów naszych artystów. MORCINKOWI UCZNIOWIE zaprezentowali się po prostu REWELACYJNIE! ZAPRASZAMY ZA ROK:)
LISTA NAJLEPSZYCH:
NAJLEPSZY SPEKTAKL GIMNAZJUM:
GRAND PRIX HAMILTON 2CG
1.MIEJSCE SIEDEM ZEGARKÓW JOACHIMA RYBKI 2AG
WYRÓŻNIENIA: MIŁOŚĆ W RAJTUZACH 2BG I SEN 3AG
NAJLEPSZY SPEKTAKL lICEUM:
GRAND PRIX MIŁOŚĆ BEZ TYTUŁY 2B
1. MIEJSCE SEN NOCY ZIELONEJ 2C
WYRÓŻNIENIE: ROMEK, CZEMUŚ TY JEST ROMEK 2C
GUSTAW - NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY SPEKTAKL
ROMEK, CZEMUŚ TY JEST ROMEK 2C
JURY W NIEPEŁNYM SKŁADZIE:)
HAMILTON
FINAŁ MCK
"MIŁOŚĆ W RAJTUZACH" SPEKTAKL 2BG
"ZIĘĆ WAWELSKI" KABARET 2AG
"SEN" SPEKTAKL 3AG
"DAMĄ BYĆ" PIOSENKA W WYKONANIU PAULINY KRAWCZYK 3AG
"SIEDEM ZEGARKÓW KOPIDOŁA JOACHIMA RYBKI" SPEKTAKL 2AG
Drodzy Uczniowie! Szanowni Rodzice!
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz społeczność uczniowska
Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rudzie Śląskiej
serdecznie zapraszają na Dni Otwarte Morcinka.
W dniach 23 -25 kwietnia w godzinach 12.00 – 15.00 zapraszamy uczniów klas trzecich gimnazjum, którzy zechcą zobaczyć jak wygląda „życie w Morcinku”, poznać nauczycieli, nowych kolegów i poczuć wyjątkową atmosferę naszej szkoły.
Osobom, które nas odwiedzą, proponujemy:
- zwiedzanie szkoły w towarzystwie naszych uczniów,
- prezentację pełnej oferty zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych,
- możliwość indywidulnych konsultacji z doradcą zawodowym.
W dniu 24 kwietnia 2018 dodatkowo od godziny 15.15 zapraszamy do udziału w warsztatach z:
- robotyki (dla kandydatów do klasy politechnicznej),
- języka angielskiego oraz z matematyki po angielsku (dla kandydatów do klasy dwujęzycznej),
- zasad prowadzenia Debat Oksfordzkich.
Atrakcją będą również spektakle Szkolnego Zespołu Teatralnego oraz Klasowych Zespołów Teatralnych.
Serdecznie zachęcamy rodziców do osobistego zapoznania się z ofertą naszej placówki oraz indywidualnych konsultacji z dyrektorami szkoły oraz nauczycielami przedmiotów wiodących, którzy będą do Państwa dyspozycji każdego z wymienionych wcześniej dni do godziny 17.00.
ŚWIĘTO TEATRU 2018 - HARMONOGRAM WYSTEPÓW
Data |
Godzina |
Klasa |
Tytuł spektaklu/nazwa imprezy |
Przybliżony czas trwania |
19.03. PONIEDZIAŁEK |
godz.17:00
|
Grupa Morcinkowych Artystów |
Uroczysta inauguracja (sala gimnastyczna) |
17:30 |
4.04. ŚRODA
|
godz. 14:15
godz. 14:30
godz. 14:50
godz. 15:00
godz. 15: 20
godz. 15:30
godz. 15.45 |
2ag
2bg
2ag
3ag
2ag
3ag
2 ag |
„Calineczka” (piosenka)
„Miłość w rajtuzach” (spektakl)
„Zięć Wawelski” (kabaret)
„Sen” (spektakl)
„Książę Fredek na groszku” (kabaret)
„Damą być” P. Krawczyk (piosenka )
„Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki” (spektakl) |
5min.
15min.
5 min.
15 min.
5min.
5min.
20 min. |
5.04. CZWARTEK |
godz. 14:15
godz. 14.20
godz. 14.25
godz. 14:30
godz. 15:00
godz.15.05
godz.15:10
godz. 15:30
godz. 15.35
godz. 15:40 |
3bg
1 b
1 b
1a
2ag
1 b
2c
3cg
1 b
2b |
„O mnie się nie martw” B. Szołtysek (piosenka)
„Nogi roztańczone”
„Zagubione serce”
„Squip” (spektakl)
„Bom subtelny” (kabaret)
„Ach, śpij kochanie” zespół „Zdesperowane matki”
Romek, czemuś ty jest Romek? (spektakl)
„Być kobietą” (piosenka) P. Tomkiewicz
„Kabaret” (piosenka)W. Rzepka
„Miłość bez tytułu” (spektakl) |
5min.
5 min.
5min.
20min.
5 min.
5 min.
25 min.
5 min. 5 min.
20 min. |
6.04. PIĄTEK |
godz. 14:15
godz. 14: 30
godz.15:20
godz. 15:30
godz. 15:50
|
2b
2cg
2ag
3ag
3b |
„Przekleństwo Millhaven” W. Józefiok (piosenka)
„Alexander Hamilton „ (spektakl)
„Dama na wieży” (kabaret)
„Sen nocy zielonej”
W. Kuźniarkiewicz (piosenka) |
7min.
40 min.
5min.
15min.
5min. |
10.04. WTOREK |
GODZ. 17:00 |
Grupa Morcinkowych Artystów |
WIELKI FINAŁ MCK |
Dnia 19 marca 2018 roku w naszej szkole odbyła się inauguracja XXXIV Morcinkowego Święta Teatru - corocznie obchodzonego u nas święta. W tym roku wstęp zorganizowali uczniowie klasy 1B (Atelier Sztuki) oraz członkowie Amatorskiego Teatru Pierro, pod kierownictwem pani Anny Morajko, wraz z różnymi gośćmi.
Głównym hasłem tegorocznej edycji Święta Teatru jest Świat się śmieje i właśnie w takim humorystycznym tonie było utrzymane całe przedstawienie. W dodatku wydarzenie było przesiąknięte klimatem lat 20. i 30. Przyjście ubranym w stylu z tamtego okresu było obowiązkowe! Nie zabrakło piosenek, układów tanecznych oraz komediowych scen, a to wszystko po to, aby na koniec emocje sięgnęły zenitu i wprowadzić zgromadzonych w stan refleksyjny. Wtedy też głos zabrała pani Wiesława Żurek - prekursorka tego wszystkiego. Znalazł się nawet czas na parę podziękowań i wyróżnień.
Na sam koniec wszystkie polonistki zebrały się na scenie, aby uroczyście otworzyć Święto Teatru 2018! Widzowie jednogłośnie wyrazili swoje bardzo pozytywne opinie o całym przedsięwzięciu. Można uznać, że inauguracja wyszła nad wyraz udanie!
Już niebawem ruszy rekrutacja do projektu "Na dobry początek praca w woj. śląskim". Udział w projekcie przyczyni się do poprawy sytuacji życiowej osób młodych, poprzez zastosowanie zindywidualizowanych instrumentów i usług aktywizacji zawodo-edukacyjnych.
Uczestnikami projektu będą osoby młode, w wieku 18-29 lat, niezarejestrowane w urzędzie pracy, zamieszkujące woj. śląskie, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET).
Projekt zakłada objęciem 100 uczestników następującym wsparciem:
UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY. Uczestnik projektu za udział w szkoleniu/stażu otrzyma stypendium.
Wartość projektu: 1 760 634,00zł
Wkład Unii Europejskiej: 1 672 602,30
Tradycja!! Tradycja!!...
to słowa, które znamy z musicalu "Skrzypek na dachu", ale...owa tradycja jest także jedną
z najmocniejszych stron w historii naszej szkoły i mając ją na względzie, już po raz XXXIV (warto odnotować, że jesteśmy pod tym względem najstarsi w mieście!!!) uroczyście otwieramy MORCINKOWE ŚWIĘTO TEATRU!!!
Tegoroczne hasło brzmi: "ŚWIAT SIĘ SMIEJE''.
Na niezwykłą inaugurację w stylu lat dwudziestych zapraszamy 19.marca 2018 r. o godz. 17.00.
Cena biletu 4 zł. do kupienia u p. Morajko. Obowiązuje strój nawiązujący do stylizacji z lat dwudziestych. Wczujmy się
w ten niezwykły klimat kabaretu, sztuki, piosenki i ...tego, co ulotne. Dodatkowo działać będzie kawiarenka, gdzie można zaopatrzyć się w kawę, słodycze i rożne inne dobra, by zabrać je do... kawiarnianej sali, bo gdzie niby, jak nie w klimacie rewiowej kawiarni, miałoby się to wszystko dziać?
Nasze szkolne Atelier sztuki (1 B) oraz artyści Amatorskiego Teatru "Pierro" zapraszają w niezwykłą podróż...
Biletów już tak niewiele...
Festiwal teatralny odbędzie się 4-6. kwietnia 2018r. w naszej szkole. Uczniowie zaprezentują się w trzech kategoriach: spektakl, skecz, piosenka kabaretowa. Szczegółowy harmonogram imprezy pojawi się już w tym tygodniu!
Na uroczysty finał Święta Teatru zapraszamy 10. kwietnia o godz. 17:00 w MDK w Rudzie Śląskiej.
Nasz szkoła podpisała współpracę z European Assessment Services będącym autoryzowanym Centrum Egzaminacyjnym Cambridge Assessment English w Polsce, dzięki czemu uzyskaliśmy statut oficjalnego centrum przygotowawczego egzaminów językowych Cambridge English.
Dzięki współpracy będzie możliwość zdawania egzaminów Cambridge English FCE, CAE, CPE na terenie naszej szkoły. Pierwsza sesja egzaminacyjna jest planowana w czerwcu 2018 roku. Wszystkich zainteresowanych podejściem do egzaminu prosimy o kontakt z panią Angeliką Waloszczyk.
16 stycznia 2018 r. nasi chłopcy zwyciężyli rozgrywki grupowe w koszykówce i tym samym awansowali do finału, który odbył się 19 stycznia. Zmierzyliśmy się tam z ZSO 1 I ZSO 3. Ostatecznie zajmujemy 2 miejsce w mieście.
Gratulujemy !!!
BP
Mamy przyjemność zaprosić wszystkich Uczniów Państwa szkoły do wzięcia udziału w pierwszej edycji ogólnopolskiego Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej, którego laureaci mogą zdobyć indeks na kierunek studiów Geoinformatyka, który posiada certyfikat Studia z Przyszłością orazLaur Innowacji. W załączniku znajdą Państwo oficjalny list Dziekana Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej zapraszający do udziału w konkursie.
Jest on adresowany jest głównie do uczniów zainteresowanych informatyką i jej innowacyjnymi zastosowaniami.
W ramach przygotowania do konkursu oferujemy bezpłatne wykłady i warsztaty przygotowawcze zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów Państwa szkoły. Partnerem konkursu jest główny dystrybutor aplikacji biznesowych Google Maps w Polsce. W związku z powyższym, głównym wątkiem tematycznym będzie wykorzystanie tej właśnie nowoczesnej i popularnej technologii. Więcej szczegółów o Konkursie oraz informacje o zapisach znajdą Państwo na stronie internetowej.
Serdecznie zapraszam,
Katarzyna Bargieł
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
katarzyna.bargiel@pw.edu.pl
ePUAP: | Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
IILOMorcinek |