ZJAZD 90-LECIA

    • Zaprogramuj swoje ferie

      Zaprogramuj swoje ferie

        Warsztaty z programowania to świetna okazja dla każdego miłośnika świata komputerów, który w sposób kreatywny i twórczy planuje wykorzystać swój czas podczas ferii zimowych. Nasze zajęcia są znakomitą okazją doskonalenia umiejętności oraz poszerzania wiedzy z programowania językiem Pythona.

        Python jest źródłem wysokiego poziomu o ogólnym przeznaczeniu oraz rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Można w nim napisać zarówno samodzielny program jak i stworzyć potężny serwis internetowy. To język charakteryzujący się ponadprzeciętnymi możliwościami. Python spiera różne paradygmaty programowania: obiektowy,imperatywny oraz funkcyjny. Posiada w pełni dynamiczny system typów i automatyczne zarządzanie pamięcią.

      „Zaprogramuj z nami swoje ferie w Pythonie” to 5 dni a w tym 30 godzin pod okiem wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej kierunku Informatyka Stosowana


       

    • Szkoła nie tylko dla Einsteina

      Szkoła nie tylko dla Einsteina

      Od stycznia 2017 w naszej szkole realizowany jest projekt „SZKOŁA NIE TYLKO DLA EINSTEINA" finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014/2020. Koszt uczestnictwa ucznia w projekcie pokrywany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
      Projekt skierowany jest dla wszystkich uczniów klas pierwszych gimnazjum. W ramach dodatkowych zajęć z języków obcych, matematyki i przedmiotów przyrodniczych można poszerzyć wiedzę i rozwijać swoje pasje. Zajęcia pozwalają również wyrównywać szanse uczniów z trudnościami edukacyjnymi (zajęcia wyrównawcze) oraz adaptacyjnymi (zajęcia pedagogiczne).
      W ramach działań podjętych w projekcie każdy pierwszoklasista może skorzystać z indywidualnych konsultacji z pedagogiem. Dzięki projektowi szkoła wzbogaci się o sprzęt komputerowy i audiowizualny oraz cenne pomoce naukowe.

      MU

    • Sukces matematyczny w Morcinku!

      Sukces matematyczny w Morcinku!

      Z dumą informujemy, że uczniowie Maciej Bolesta oraz Wojciech Ptaś dostali się do II etapu Olimpiady Matematycznej Juniorów.

      Są to jedyni przedstawiciele z Rudy Śląskiej na 86 osób, które przeszły do II etapu z województwa śląskiego.
      Gratulujemy i trzymamy kciuki!

      BG

    • Rycerz w Morcinku!

      Rycerz w Morcinku!
      15.12.2016

      Dziś klasa 1cg uczestniczyła w niezwykłej lekcji języka polskiego. Uwieńczeniem cyklu zajęć, poświęconych powieści "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza, było spotkanie ze współczesnym rycerzem . Jeden z naszych nauczycieli, pan Tomasz Fic, podzielił się z uczniami swoją wielką pasją - zamiłowaniem do czasów średniowiecza i rycerstwa. Opowiedział o działalności Bractwa Rycerskiego Herbu Lis, którego jest członkiem i zaprezentował elementy uzbrojenia, będące replikami uzbrojenia średniowiecznego rycerza.
      Dzięki temu wiemy, jak mogli wyglądać Maćko i Zbyszko z Bogdańca!

       

    • Morcinkowe Dni Humanistyki 5-9.12.2016r.

      Morcinkowe Dni Humanistyki 5-9.12.2016r.
      12.12.2016

       5 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Gustawa Morcinka zainaugurowane zostały Dni Humanistyki, które w tym roku uświetnili swą obecnością wybitni Goście - pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego. Wszystko za sprawą współpracy, nawiązanej w czerwcu br. z Wydziałem Filologicznym. W pierwszym dniu spotkań z Humanistyką świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły. Mieliśmy okazję wsłuchać się w piękną suitę śląską "Kochana Pani Ziemio" oraz pośmiać z przygód "Czarnej Julki". Część artystyczną wyreżyserowała p. Anna MORAJKO, zaś w pięknym stylu wystąpiły klasy regionalne. Część "dla ducha" dopełnił wykład dra Marka MIKOŁAJCA (UŚ), który pozwolił nam spojrzeć na Patrona szkoły w zupełnie nowym świetle. Niektórzy z naszych uczniów -  zwycięzcy konkursu, zorganizowanego po wykładzie-stali się szczęśliwymi posiadaczami książki autorstwa dra Mikołajca: "Sztyry Gidry na Papidry. Ilustrowane rymowanki śląskie".

      We wtorek, 6 grudnia, klasy o profilu humanistycznym rozpoczęły cykl Spotkań z PatronUSem. Wśród naszych Gości pojawili się pracownicy Instytutu Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej - dr hab. prof. UŚ Mirosława SIUCIAK, dr Ewa BIŁAS-PLESZAK oraz dr Ewelina TYC. Uczniowie uczestniczyli w części warsztatowej, gdzie poznawali tajniki autoprezentacji. Była to także świetna okazja ku temu, by lepiej poznać samych siebie, swoje mocne i słabe strony. Po praktyce przyszedł czas na ciekawą i jakże  bliską teorię. Wysłuchaliśmy wykładu prof. UŚ Mirosławy SIUCIAK na temat: "Mowa śląska jako dziedzictwo i środek komunikacji". Poznaliśmy historyczne podłoże naszej gwary oraz jej charakterystyczne cechy. Dzień był bardzo intensywny, a Morcinkowi humaniści mieli okazję przekonać się, jak to jest – być studentem.

       

      W środę uczniowie klas humanistycznych mogli poczuć prawdziwie akademicki klimat. Cały  dzień spędzili bowiem z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego, uczestnicząc w szeregu warsztatów i spotkań. Specjalnie dla nich przygotowano na ten dzień odrębny harmonogram zajęć. Wszystkie poprowadzili pracownicy Uniwersytetu Śląskiego. Panowie Michał KURKA oraz Piotr KASZUBA z TV UŚ wprowadzili nas w świat mediów, zdradzili wiele sekretów dziennikarskich i pokazali w praktyce, na czym polega praca z (i przed) kamerą. Piękną kontynuacją i dopełnieniem warsztatów telewizyjnych, stały się zajęcia z dr Magdaleną OCHWAT, która pokazała nam kulisy pracy rzecznika prasowego, a nawet przeprowadziła konferencję prasową z naszym udziałem. Dzień zakończył się spotkaniem z Lady Gagą. Zapoznał nas z nią dr Mikołaj MARCELA, który podczas swego wystąpienia uświadomił nam, że nawet we współczesnych teledyskach, dobry humanista odkryje szereg trafnych kontekstów kulturowych, których -wbrew pozorom-we współczesnej popkulturze nie brakuje. Piękną puentą naszych środowych Spotkań z PatronUSem było stwierdzenie, że prawdziwy humanista ma tę przewagę we współczesnym świecie, że -o ile wykształci w sobie ciekawość poznawczą-widzi więcej niż inni i swoją wiedzę może świetnie wykorzystać w różnych okolicznościach.

      W czwartek Dni Humanistyki przeniosły się do Krakowa, gdzie klasy maturalne naszego liceum poszerzały swoją wiedzę o czasach wojny i okupacji. Głównym celem wycieczki było poznanie losów krakowskich Żydów. Maturzyści odwiedzili Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera, gdzie zgłębiali tragiczną historię holocaustu, poznając realia życia w okupowanym Krakowie.  Udali się również na Krakowski Kazimierz, aby na chwilę przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnych dni.

      W piątek, ostatniego dnia naszej humanistycznej przygody, uroczyście podsumowaliśmy projekt czytelniczy, który uczniowie Morcinka realizowali od września. Klasy, zarówno licealne, jak i gimnazjalne, udowodniły, że w naszej szkole się czyta i to nie tylko lektury. Projekt obejmował różne kategorie, poszczególne klasy mogły wykazać się kreatywnością i oczytaniem oraz rozwinąć umiejętność pracy w grupach. 

      Zaprezentowano filmy, ukazujące spotkania z postaciami  literackimi, zdjęcia inspirowane ulubionymi powieściami, blogi wybranych bohaterów  oraz alternatywne zakończenia znanych książek.

      Poziom uczniowskich projektów był bardzo wysoki, najlepsze z nich zostały nagrodzone, a autorzy mieli okazję podzielić się wrażeniami i  doświadczeniami, zdobytymi w trakcie kilkutygodniowej pracy.

      Udział w projekcie oznacza również wymierną korzyść dla naszej szkoły. Dzięki wysiłkom uczniów, pracujących pod kierunkiem polonistów, szkolna biblioteka pozyskała 15 tysięcy złotych na zakup nowych książek. W ręce uczniów trafi ponad 300 tytułów, które zakupione zostały w oparciu o ankiety, badające ich czytelnicze preferencje.

      Na zakończenie humanistycznego tygodnia klasy gimnazjalne wybrały się do Teatru Śląskiego, na spektakl „Oskar i pani Róża”.

       

      Tegoroczne Dni Humanistyki przeszły do historii,  pozostawiwszy po sobie mnóstwo wrażeń. Poszerzyły horyzonty naszych uczniów, pozwalając im zdobyć wiedzę i nowe doświadczenia.

      Z niecierpliwością będziemy czekać na następne, w przyszłym roku szkolnym.

      MF-W

        

    • DISCOVER CANADA 2017

      DISCOVER CANADA 2017
      09.12.2016

      Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy IIID DARIA GRABICKA dostała się do półfinału Olimpiady Ogólnopolskiej DISCOVER CANADA 2017 i będzie walczyć o wejście do finału 2 lutego 2017 r. na Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Śląskiego. Życzymy powodzenia!

       

    • SPiN DAY 2016

      SPiN DAY 2016
      14.11.2016

      W ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki gościliśmy w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

      W dniu 10 listopada przypada Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju (World Science Day for Peace and Development) – coroczne święto obchodzone przez państwa ONZ.

      W tym samym dniu ustanowiono w 2016 r. Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki, a w jego ramach Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN zrzeszające polskie centra i muzea nauki, ogłosiło obchodzony już po raz kolejny w całej Polsce dzień aktywności naukowej - SPiN Day.

      Uniwersytet Śląski jest członkiem Porozumienia SPiN i włącza się w organizację wydarzeń naukowych organizowanych w tym dniu w Polsce i na świecie.

      Tutaj dzielimy się swoimi wrażeniamismiley

      BG


      źródło: https://www.us.edu.pl/spin-day-2016-w-instytucie-fizyki-uniwersytetu-slaskiego

       

    • Dni Humanistyki

      Dni Humanistyki

      Panie i Panowie- o DNIACH HUMANISTYKI W MORCINKU niech każdy się dowie!!! Oj, będzie się działo!

      Odwiedzą nas i przeszkolą wyjątkowi Goście (przy okazji pozdrawiamy serdecznie Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego ;)).

      Szczegóły na załączonych plakatach (autorka: Marta Szyguła). Marta-BRAWO TY!

      Dni Humanistyki w Morcinku - plan ogólny

      Dni Humanistyki w Morcinku - plan szczegółowy poniedziałek_wtorek

      Dni Humanistyki w Morcinku - plan szczegółowy środa_czwartek_piątek

      Nasi Goście

      Nasi Goście_1

      Nasi Goście_2

      Plan zajęć

       

       

    • Turniej robotów

      Turniej robotów

      W tym roku szkolnym w dniach 10-15.11.2016 rozegraliśmy I Szkolny Turniej Robotów klasy III A. Uczniowie zbudowali trzy różne roboty które stanęły do walki w kategorii turniejowej SUMO. Po dwóch dniach rywalizacji w pięknej i pasjonującej walce rzutem na taśmę zwyciężyła drużyna pan Tomasza Fica. Doświadczenia zdobyte w trakcie budowy robotów chcemy wykorzystać w turniejach międzyszkolnych do których przygotowujemy naszego robota.  

       

      Serdecznie gratulujemy i czekamy na rewanż !!

       

    • Projekt informatyczny - Od algorytmu do zawodowca

      Projekt informatyczny - Od algorytmu do zawodowca

      Miło nam poinformować o naszym nowym projekcie informatycznym który startuje od 15 listopada i przeznaczony został dla klasy IIA (rozszerzenie informatyczne). Celem projektu jest rozwijanie umiejętności z zakresu programowania i algorytmiki w szkołach województwa śląskiego. Dla szkoły przewidziano cykl 10 warsztatów. Każde zajęcia/warsztaty trwać będą 3 godziny lekcyjne i odbywać się będą co ok. 2-3 tygodnie. Zajęcia prowadzone będą przez kadrę naukowo-dydaktyczną prowadzącą zajęcia na Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Śląskim. Projekt "Od Algorytmu do Zawodowca" realizowany będzie w okresie 10.2016 - 06.2017. Jest on kierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych tematyką algorytmiki i programowania, zmotywowanych do poszerzenia wiedzy i rozwijania swoich pasji. 

      Więcej

       

    • Wicemistrz Polski!

      Wicemistrz Polski!

      Szymon Brzeziński, uczeń naszego gimnazjum, wywalczył srebrny medal i został Wicemistrzem Polski Młodzików w zapasach w stylu klasycznym.

      Turniej odbywał się w dniach 11-13 listopada 2016 roku w Żukowie.

      Więcej informacji można znaleźć tutaj.

      Zwycięzcy gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

    • Wygraliśmy!

      Wygraliśmy!
      10.11.2016

      9 listopada uczniowie Morcinka wywalczyli Mistrzostwo Rudy Śląskiej w Piłce Siatkowej Szkół Ponadgimnazjalnych!

       

       

       

      Gratulacje dla drużyny w składzie:

      • Sindi Stemplewska,

      • Weronika Wyciślik,

      • Aleksandra Prencel,

      • Aleksandra Łuczak,

      • Żaneta Tomala,

      • Dominika Krzysteczko,

      • Martyna Krzysteczko,

      • Paulina Kopiec,

      • Zuzanna Gołdyn,

      • Katarzyna Wróblewska.

      Podziękowania także dla obsługi technicznej w osobie Denisa Jachny i Patryka Chrzanowskiego:)
      W środę Finał, trzymamy kciuki!

       

    • Morcinek najlepszy!

      Morcinek najlepszy!

      Zespół teatralny z wireckiego "Morcinka" zajął I miejsce w XI Ogólnopolskich Prezentacjach Żywotów Patronów i Świętych.

      4. listopada 2016 r. w katowickim domu kultury „Zawodzie” miały miejsce Ogólnopolskie Prezentacje Żywotów Patronów i Świętych. Uroczystość ta od kilkunastu lat organizowana jest w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II, który jest duchowym opiekunem tych teatralnych umoralniających działań.

      Od początku istnienia tego festiwalu młodzież z Amatorskiego Teatru „Pierro”, który działa przy ZSO nr 2 w Rudzie Śląskiej prezentuje się ze spektaklami, w których ożywa na chwilę jakaś postać, która, pomimo upływu czasu, jest autorytetem i moralnym drogowskazem dla młodych ludzi.

      Na przestrzeni kilkunastu lat, młodzi artyści z rudzkiego „Pierro”… dziewięć razy sięgnęli po najwyższe laury tego przeglądu. Tak było i w tym roku. Gimnazjalna klasa trzecia b ( z innowacją regionalną) wystawiła spektakl oparty na Mickiewiczowskich „Dziadach” „… pamiętajmy i zważmy u siebie”, zaś licealna klasa trzecia b (z innowacją wiedzy o regionie) wystawiła musical „Podrugiej stronie kamienia, czyli… droga Marii Magdaleny do świętej”.
      Obie sztuki wyreżyserowane były przez polonistkę prowadzącą Amatorski Teatr „Pierro” – panią Annę Morajko. To ona od dwudziestu lat wraz z panem Grzegorzem Dudziakiem prowadzi teatr, który zrzesza kilkadziesiąt młodych mieszkańców Rudy Śląskiej.
      Tytuł najlepszych młodych aktorów w kraju „Morcinkowej” młodzieży zapewnił warsztat aktorski, umiejętność odnalezienia się w przestrzeni teatralnej oraz bogactwo środków teatralnego wyrazu – to tylko niektóre z atutów, które wymienione zostały przez jury (entuzjastyczna wypowiedź znawcy sztuki teatralnej pana Adama Radosza).

      Dzięki nowoczesnej aranżacji, bogactwu środków wyrazu i nowatorskiej interpretacji, słowa wieszcza, który napomina, by żyć zgodnie z dekalogiem, znowu ożyły i przemówiły do młodych. Maria Magdalena i Judasz – kolejny raz przestrzegli przed tym, by należycie wykorzystać czas dany nam do ziemskiego życia.
      Dodam, że oba spektakle zostaną wystawione jesienią dla rudzkiej publiczności. Warto zatem dowiedzieć się kiedy i gdzie młodzi rudzcy aktorzy zaprezentują nagrodzone spektakle naszej śląskiej publiczności.

       AM

       

    • Młodzi mistrzowie Morcinka

      Młodzi mistrzowie Morcinka
      24.10.2016

      W piątek 21 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Rudy Ślaskiej Szkół Ponadgimnazjalnych w Szachach.
      Do rywalizacji zgłosiło się 9 drużyn. Po kilku godzinach już było wiadomo, że I miejsce zdobyła reprezentacja ZSO nr 2 "MORCINEK" w składzie:

       

      • Weronika Ling kl.2c,

      • Marcin Łaskawski kl.2a,

      • Krzysztof Krok kl.2b,

      • Patryk Orlik kl.1b.

      Całej reprezentacji serdecznie gratulujemy i trzymajmy kciuki w turnieju na szczeblu rejonowym!

    • SUKCES UCZNIÓW

      SUKCES UCZNIÓW

      W międzyszkolnym konkursie plastycznym "Nasze miasto - miejsca znane
      i mniej znane"  pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ruda Śląska uczniowie Morcinka osiągnęli sukces!

      W  kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze, drugie i trzecie miejsce zajęli uczniowie naszego gimnazjum.

      I miejsce zdobyła Laura Jaworek - uczennica klasy III c gimnazjum,

      II miejsce zdobyła Żaneta Warkocz - uczennica klasy III b gimnazjum,

      III miejsce zdobyła Agata Warkocz - uczennica klasy III b gimnazjum.

      Zwycięzcom gratulujemy!

    • "PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ"

       "PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ"

      Podziel się książką z mieszkańcami Domów Opieki Społecznej i innymi potrzebującymi!!!

      Morcinek jest dumny, że może być partnerem tej akcji. Zachęcamy do przejrzenia domowych biblioteczek i włączenia się w to szczytne przedsięwzięcie. Już wkrótce znajdziecie w naszej szkole specjalny pojemnik, w którym będziecie mogli umieszczać Wasze książki. Obserwujcie więc uważnie nasze szkolne korytarze. Więcej szczegółów dotyczących akcji na plakacie.

      Pamiętajcie, dobro zawsze wraca ze zdwojoną siłą!

      Więcej

    strona:

    Kontakt

    • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
      ul. Jankowskiego 22
    • 32 242 01 25,

    Morcinek w obiektywie

    Mapa

    Kontakt ePUAP

    ePUAP: Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
    IILOMorcinek