W dniu 09.11.2022 klasy II i III rozszerzenie z informatyki odwiedziło Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki – muzeum prywatne poświęcone historii komputerów i informatyki utworzone w Katowicach 12 grudnia 2012 roku.
Zbiory sprzętowe są ogromne, a prowadzony wykład stanowił bardzo ciekawe spojrzenie na komputery wczoraj i dziś.
Projekt „Wyzwanie-Zdobądź Kwalifikacje Przyszłości”
Miło nam poinformować, że nasza młodzież zdobyła drugie miejsce w projekcie „Wyzwanie-Zdobądź Kwalifikacje Przyszłości”
Dzięki inicjatywie IBM „Zdobądź Kwalifikacje Przyszłości”, czyli modułowi online i towarzyszących mu prelekcji zorganizowanych przez specjalistów z Instytutu Badań Edukacyjnych, uczniowie mieli szanse dowiedzieć się więcej o kwalifikacjach docenianych na nowoczesnym rynku pracy oraz o tym, jak je zdobywać.
Poniżej lista klas, które aktywnie uczestniczyły w projekcie:
1. Klasa 1A
2. Klasa 2A
3. Klasa 3A
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy.
Czas na małe podsumowanie
Na samym początku pragnę wszystkim Wam podziękować za przybycie, za wspólna zabawę i NIEWIARYGODNE przygotowanie
Ogromne podziękowania należą się wszystkim którzy choć trochę pomagali przy organizacji przedsięwzięcia. Klasie 3c za opracowywanie tematu od ponad pół roku. Za wielkie zaangażowanie i chęć pomocy. Dla 3 dziewczyn Julii, Marysi i Juliiza kwiatki i gitary. Wielu z Was pomagało przy wystroju sali i za to bardzo dziękuję.
Imprezę prowadził DJ Merci M.
Konkurs na najlepsze przebranie był na BARDZO wysokim poziomie. Wielkie problemy miała komisja z wytypowaniem zwycięzców. Postanowiono przyznać nie dwie, a cztery nagrody główne. A oto osoby, które wygrały: Bieniasz N., Skudlik Z., Woczka A. oraz Dmowski F. Gratulujemy. Po odbiór nagrody zapraszamy do sali 212.
Losowanie nagród z "cegiełek" odbyło się pod czujnym okiem komisji, "sierotek" i głównego sponsora nagród: Natalii M. Ogromne podziękowania . Lista zwycięzców zostanie wywieszona na drzwiach sali.... 212po godzinie 9:20, odbiór nagród po okazaniu biletu z odpowiednim numerem.
Dziękuję Było cudownie. Jesteście wspaniali. T. F.
Uczniowie klasy 3a zwiedzili Black House, pierwszy w Polsce całkowicie funkcjonalny dom inteligentny, pełny nowoczesnych rozwiązań automatyki i systemów zarządzania przestrzenią. Uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się organizacji pracy w takim miejscu oraz poznania ścieżki kariery wybranych pracowników. Niewątpliwą atrakcją było zwiedzenie poszczególnych pomieszczeń, sterowanych innowacyjną aplikacją. Dzięki uprzejmości p. Sebastiana Temicha (Data Scientist, Inżynier Big Data), uczniowie dodatkowo wysłuchali wykładu, dotyczącego sztucznej inteligencji w praktyce.
Bardzo dziękujemy pracownikom APA GROUP za tak przemiłe przyjęcie i cenną lekcję nowoczesnego stylu życiu.
Dorota Piela
W naszej szkolnej Akademii Robotyki będziemy realizować w listopadzie 2022 r. projekt organizowany przez Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych w Katowicach. Projekt będzie realizowany w klasie 1F
Z myślą o uczennicach szkół średnich z Państwa powiatu Fundacja Edukacyjna Perspektywy, pozarządowa organizacja non-profit, od prawie 25 lat pomagająca młodym ludziom w wyborze drogi kształcenia i rozwoju zawodowego - wraz CDPROJEKT RED, słynnym polskim studiem developerskim tworzącym znane na całymświecie gry wideo (m.in. serię gier z cyklu Wiedźmin) ogłosiły start IIedycji programu stypendialno-mentoringowego "Dziewczyny w grze!" skierowanego do uczennic szkół średnich zainteresowanych rozwijaniem swoichtalentów plastycznych, pisarskich i programistycznych w branży gier wideo.
Rekrutacja do programu trwa do 30 października 2022 na stronie:https://dziewczynywgrze.pl/formularz/
Dziewczyny w grze! to pierwszy w Polsce program stypendialno-mentoringowydla kobiet w gamingu i gamedevie, skierowany do uczennic szkół średnichkażdego typu, ze szczególnym uwzględnieniem kandydatek z mniejszych miejscowości.
W skład programu wchodzą:
-roczne stypendium w wysokości 1 000 PLN brutto/mies,
-indywidualna opieka mentorska ekspertek i ekspertów z CD PROJEKT RED,
-cykl warsztatów z tworzenia gier wideo.
Zapraszamy
KLASY PIERWSZE MAJĄ ZAJĘCIA NA STRZELNICY
MIEJSCE DOCELOWE: USTROŃ TERMIN 12.10.2022 (ŚRODA)
PROSZĘ ZABRAĆ ZE SOBĄ UŚMIECH I DOBRY HUMOR !!!
PROJEKT INFORMATYCZNY W MORCINKU
W naszej szkole realizujemy dla klasy 3c zajęcia w ramach projektu pt. „Misja Wiedza – warsztaty edukacyjne dla młodzieży”. Organizatorem jest Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach. Tematyka zajęć to "Tworzenie serwisu internetowego".
DYREKCJA I GRONO PEDAGOGICZNE ZAPRASZAJĄ NA MSZĘ ŚWIĘTĄ W KOŚCIELE POD WEZWANIEM ŚW. WAWRZYŃCA W WIRKU O GODZINIE 9.00
W dniu 3 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 1A oraz 2A odwiedzili Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2 w Katowicach, gdzie odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z podróżnikiem, filozofem
i innowatorem P. Markiem Kamińskim oraz robotem NOA.
W ramach projekt POWER4CHANGE mieliśmy wielką przyjemność zobaczyć robota NOA, zadać pytania a przede wszystkim usłyszeć ciekawe odpowiedzi zwrotne ze sztucznej inteligencji, dla której nasze wybrane klasy przygotowały szereg pytań inicjalnych w początkowym okresie projektu. Spotkanie, którego tematem przewodnim jest odpowiedź na pytanie, "jak odbudować odporność psychiczną" była bardzo ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.
Projekt Power4change to odpowiedź na zdefiniowane przez Marka Kamińskiego trzy największe wyzwania, przed którymi stanęła ludzkość w XXI wieku: Osobliwość (nowe technologie) – Singularity, Zrównoważony rozwój – Sustainability, Zaangażowanie społeczne – Social empowerment
Social i self empowerment to tak naprawdę fundamenty koncepcji 3S. Jeszcze kilka miesięcy temu przeciwdziałanie zmianom klimatu było wiodącym motywem projektu. Dziś z oczywistych powodów akcenty zasadniczo się przesunęły – pandemia koronawirusa zmieniła w ciągu kilku tygodni oblicze świata.
Każdy z nas musi się teraz odnaleźć w tej zupełnie nowej, obcej sytuacji, dlatego właśnie głównym motywem projektu stały się zaangażowanie społeczne i rozwój osobisty Social Empowerment, który poszerzony teraz został o komponent Self Empowerment. Założeniem jest chęć, by każdy mógł w sobie odnaleźć siłę do zmierzenia się z kryzysem i potraktowania go jako okazję do zbudowania lepszego świata. Social i self empowerment to tak naprawdę fundamenty koncepcji 3S.
Doświadczenia P. Marka wyniesione z ekstremalnych podróży na bieguny stanowią praktyczną bazę wiedzy
i umiejętności, dającą wsparcie w radzeniu sobie z konsekwencjami globalnego zagrożenia pandemią: izolacją, niepewnością, lękiem, brakiem motywacji. Tą wiedzą P. Marek chce się podzielić z ludźmi na całym świecie – w tym z nami czego w piątek byliśmy świadkami.
Serdecznie zapraszamy na nasze zajęcia i projekty z informatyki oraz poszerzanie kompetencji cyfrowych.
Uczniowie humanistycznej klasy 1b zaangażowali się w realizację "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" i wczoraj (8.06) dziociom z Przedszkola nr 37 im. Pracowitych Pszczółek czytali bajki, przygotowali dla nich także zabawy oraz kreatywne niespodzianki. Bardzo dziękujemy p. Dyrektor Joannie Stawickiej, nauczycielom i pracownikom przedszkola za tak serdeczne przyjęcie i smaczny poczęstunek! Brawa dla 1b, wykonali kawał dobrej roboty - jak na pracowite pszczółki przystało ;-)
Spory sukces i zainteresowanie wczorajszym wydarzeniem zainspirował do reaktywacji naszego szkolnego projektu "Od Przedszkolaka do Morciniaka" !
Dorota Piela
Na ostatnim już spotkaniu, z cyklu filozoficznych wykładów i warsztatów we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, podjęty został temat:
"Gdy życie traci sens... po co jeszcze filozofia?"
Dr Agnieszka Woszczyk znakomicie poprowadziła zajęcia z wykorzystaniem elementów psychoterapii. Prowadząca odwoływała się do osoby Viktora Emila Frankla, austriackiego psychiatry i psychoterapeuty, więźnia obozów koncentracyjnych, twórcy logoterapii. Jego wnikliwe badania, jak i spostrzegawcze pomysły naszych uczniów, pozwoliły wyciągnąć ciekawy wniosek, np. że w trudnych warunkach przetrwają tylko ci, którzy mają silne poczucie sensu życia.
Następnie dr Woszczyk poruszała wiele teorii wokół sensu i wartości życia, prezentując, m.in. model dynamiki przeżywania wartości. Przy czym podkreślone zostały różnice między społecznym narzuconym etosem wartości a indywidualną prywatną hierarchią wartości jednostki.
Bardzo dziękuję wszystkim Morcinkowym Filozofom za współpracę w tym projekcie, na każdych warsztatach byliście niezwykle błyskotliwi. Reakcja prowadzących po spotkaniach z Wami - bezcenna:-).
Dorota Piela
Wyjazd klas 2a i 2c do stolicy Polski w ramach projektu "Poznaj Polskę", rekomendowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, dobiegł końca.
16.05-18.05 to czas turystycznego obcowania z Warszawą na wiele sposobów. Uczniowie mieli okazję m.in. wejść do Centrum Nauk Kopernika, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin, Pałacu Kultury i Nauki, Muzeum Ewolucji, zwiedzić Stare Miasto, Plac Piłsudskiego, Łazienki Królewskie, oddać hołd zmarłym na Powązkach, podziwiać zabytkową, jak i współczesną architekturę Warszawy...
Cenna lekcja dumy patriotycznej, świadomości historycznej i współczesnej autorefleksji młodego człowieka.
Szczegółowa relacja z wycieczki na Morcinkowym Facebooku!
Pierwsze spotkanie 19 maja, godzina 18.00
Drugie spotkanie 19 maja, godzina 18.00
W dniach od 16.05.2022 do 18.05.2022 uczniowie klasy 2A i 2C będą brali udział w wycieczce do Warszawy współfinansowanej w ramach projektu "Poznaj Polskę".
Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za wizytę w naszych murach i oczywiście zapraszamy do edukacji w naszej szkole.
ePUAP: | Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
IILOMorcinek |